Vishay/BCcomponents SFR16S0003659FR500
SFR16S0003659FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003659FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003659FR500.pdf
Availability of SFR16S0003659FR500
QUANTITY
SFR16S0003659FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003659FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003659FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003659FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003659FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003659FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0003659FR500
LED ORANGE 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
LAMP T3-1/4 24V WEDGE BASE datasheet.pdf
CRIMSON FOR MODULAR CONTROLLER datasheet.pdf
2W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf