Vishay/BCcomponents SFR16S0003902JA500
SFR16S0003902JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003902JA500
Brief Description
RES 39K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003902JA500.pdf
Availability of SFR16S0003902JA500
QUANTITY
SFR16S0003902JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003902JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003902JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003902JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003902JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003902JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003902JA500
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
IC FILTR BLDNGBLK R-R DUAL16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
RECEPTACLE MICRO PWR DUAL 10POS datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE .105" DIA W/BRAID datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf