Vishay/BCcomponents SFR16S0004021FA500
SFR16S0004021FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004021FA500
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004021FA500.pdf
Availability of SFR16S0004021FA500
QUANTITY
SFR16S0004021FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004021FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004021FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004021FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004021FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004021FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0004021FA500
MOSFET N-CH 60V 14A DPAK datasheet.pdf
FAN BLOWER 51X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 388K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100 L.585 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2413 datasheet.pdf
CLIP MICRO ALLIGATOR MARINE 5A datasheet.pdf