Vishay/BCcomponents SFR16S0004023FA500
SFR16S0004023FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004023FA500
Brief Description
RES 402K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004023FA500.pdf
Availability of SFR16S0004023FA500
QUANTITY
SFR16S0004023FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004023FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004023FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004023FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004023FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004023FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0004023FA500
IC REG LDO 12V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 50V 35A DO5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf