Vishay/BCcomponents SFR16S0004121FA500
SFR16S0004121FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004121FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004121FA500.pdf
Availability of SFR16S0004121FA500
QUANTITY
SFR16S0004121FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004121FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004121FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004121FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004121FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004121FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0004121FA500
RELAY REED SPST 2A 24V datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 5KV R85 DISK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf