Vishay/BCcomponents SFR16S0004531FA500
SFR16S0004531FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004531FA500
Brief Description
RES 4.53K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004531FA500.pdf
Availability of SFR16S0004531FA500
QUANTITY
SFR16S0004531FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004531FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004531FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004531FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004531FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004531FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0004531FA500
IC MUX/DEMUX QUAD 1X2 48BQSOP datasheet.pdf
IC IRDA ENCODER/DECODER 10MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 80.31 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR R/A 100POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B PG29 datasheet.pdf
VARISTOR 324V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
MICRO 51C P 20" WHT JACKS datasheet.pdf
CONN 12POS 0.8MM SMT datasheet.pdf