Vishay/BCcomponents SFR16S0004642FR500
SFR16S0004642FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004642FR500
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004642FR500.pdf
Availability of SFR16S0004642FR500
QUANTITY
SFR16S0004642FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004642FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004642FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004642FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004642FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004642FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0004642FR500
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
VCO 434-452 MHZ REDBOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
CAP MICA 0.068UF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 45D STACK datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf