Vishay/BCcomponents SFR16S0004701FR500
SFR16S0004701FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004701FR500
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004701FR500.pdf
Availability of SFR16S0004701FR500
QUANTITY
SFR16S0004701FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004701FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004701FR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004701FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004701FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004701FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0004701FR500
IDC CABLE - MKC34A/MC34F/MKC34A datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR PA 16POS SIDE 2MM TIN datasheet.pdf
PIN RECPT .015/.025 DIA 0555 SER datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6POS SLD CUP datasheet.pdf