Vishay/BCcomponents SFR16S0004703FA500
SFR16S0004703FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004703FA500
Brief Description
RES 470K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004703FA500.pdf
Availability of SFR16S0004703FA500
QUANTITY
SFR16S0004703FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004703FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004703FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004703FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004703FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004703FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0004703FA500
SIDACTOR 58V 400A SURGE D0-214 datasheet.pdf
IC PCI-EXPRESS X1 PHY 81-LFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.14A 357 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WEB DATALOGGER datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 16POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 12W datasheet.pdf