Vishay/BCcomponents SFR16S0004703FR500
SFR16S0004703FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004703FR500
Brief Description
RES 470K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004703FR500.pdf
Availability of SFR16S0004703FR500
QUANTITY
SFR16S0004703FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004703FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004703FR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)