Vishay/BCcomponents SFR16S0004703JR500
SFR16S0004703JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004703JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004703JR500.pdf
Availability of SFR16S0004703JR500
QUANTITY
SFR16S0004703JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004703JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004703JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004703JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004703JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004703JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0004703JR500
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER BTB 30POS VERT SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 1A 24V datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
KIT CIRCUIT NO & FUSE RATING LAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf