Vishay/BCcomponents SFR16S0004708JA500
SFR16S0004708JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004708JA500
Brief Description
RES 4.7 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004708JA500.pdf
Availability of SFR16S0004708JA500
QUANTITY
SFR16S0004708JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004708JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004708JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004708JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004708JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004708JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0004708JA500
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.70V SOT143-4 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 6PF 1PF 300V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 40POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 14GHZ 16SMD datasheet.pdf