Vishay/BCcomponents SFR16S0004709JA100
SFR16S0004709JA100 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004709JA100
Brief Description
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004709JA100.pdf
Availability of SFR16S0004709JA100
QUANTITY
SFR16S0004709JA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004709JA100
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004709JA100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004709JA100
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004709JA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004709JA100 Details Description
Related parts for SFR16S0004709JA100
CONN RECEPT 14POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN LOCK FOR DSUB SLIDE LOCK datasheet.pdf
IC CTRLR PWM PROG CM OTP 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 1611 datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8SIP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.16A 110 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf