Vishay/BCcomponents SFR16S0004709JA500
SFR16S0004709JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004709JA500
Brief Description
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004709JA500.pdf
Availability of SFR16S0004709JA500
QUANTITY
SFR16S0004709JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004709JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004709JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004709JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004709JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004709JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0004709JA500
EVAL MODULE FOR TPS659108-583 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN SOCKET 180POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TPUTTY 403 180CC CARTRIDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR PAR/PWM SSOP20J datasheet.pdf
ANT 1575/1606MHZ GPS/WLAN PATCH datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
IC TRANS NPN 1A 45V SOT1061 datasheet.pdf