Vishay/BCcomponents SFR16S0004751FR500
SFR16S0004751FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004751FR500
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004751FR500.pdf
Availability of SFR16S0004751FR500
QUANTITY
SFR16S0004751FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004751FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004751FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004751FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004751FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004751FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0004751FR500
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FF SAFETY SW & ACTUATOR 2NC DC datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf