Vishay/BCcomponents SFR16S0004991FA500
SFR16S0004991FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004991FA500
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004991FA500.pdf
Availability of SFR16S0004991FA500
QUANTITY
SFR16S0004991FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004991FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004991FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004991FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004991FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004991FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0004991FA500
FIXED IND 68UH 105MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 22V 20A 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 9.6MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
RES 330 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 28POS datasheet.pdf