Vishay/BCcomponents SFR16S0004992FR500
SFR16S0004992FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004992FR500
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004992FR500.pdf
Availability of SFR16S0004992FR500
QUANTITY
SFR16S0004992FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004992FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004992FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004992FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004992FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004992FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0004992FR500
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
PROG TERM COLOR 3.6" 24VDC RS422 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf