Vishay/BCcomponents SFR16S0005101FA500
SFR16S0005101FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005101FA500
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005101FA500.pdf
Availability of SFR16S0005101FA500
QUANTITY
SFR16S0005101FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005101FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005101FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005101FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005101FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005101FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0005101FA500
INDUCT ARRAY 2 COIL 149.85UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 1A datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR RED datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 870MA 200 MOHM datasheet.pdf