Vishay/BCcomponents SFR16S0005101JA500
SFR16S0005101JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005101JA500
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005101JA500.pdf
Availability of SFR16S0005101JA500
QUANTITY
SFR16S0005101JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005101JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005101JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005101JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005101JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005101JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0005101JA500
RELAY SSR 20A@240VAC LOW PROFILE datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RECEIVER AM HYBRID 315MHZ datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-22AWG CRIMP MX19 datasheet.pdf
HEADER 9POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.5V 4-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf