Vishay/BCcomponents SFR16S0005102JA500
SFR16S0005102JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005102JA500
Brief Description
RES 51K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005102JA500.pdf
Availability of SFR16S0005102JA500
QUANTITY
SFR16S0005102JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005102JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005102JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005102JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005102JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005102JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0005102JA500
IGBT 1200V 30A 150W TO220AB datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 64904 NO CABLES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.05W CST3 datasheet.pdf