Vishay/BCcomponents SFR16S0005102JR500
SFR16S0005102JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005102JR500
Brief Description
RES 51K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005102JR500.pdf
Availability of SFR16S0005102JR500
QUANTITY
SFR16S0005102JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005102JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005102JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005102JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005102JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005102JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0005102JR500
CAP FILM 3000PF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER LOW POWER 6TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.83 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf