Vishay/BCcomponents SFR16S0005118FR500
SFR16S0005118FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005118FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005118FR500.pdf
Availability of SFR16S0005118FR500
QUANTITY
SFR16S0005118FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005118FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005118FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005118FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005118FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005118FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0005118FR500
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 0.012UF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24QSOP datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf