Vishay/BCcomponents SFR16S0005362FA500
SFR16S0005362FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005362FA500
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005362FA500.pdf
Availability of SFR16S0005362FA500
QUANTITY
SFR16S0005362FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005362FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005362FA500
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005362FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005362FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005362FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0005362FA500
IC ADC 14BIT SER/PAR 80M 32VQFN datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CORD SJT 16AWG 3COND SHIELD 2M datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 320K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf