Vishay/BCcomponents SFR16S0005491FA500
SFR16S0005491FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005491FA500
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005491FA500.pdf
Availability of SFR16S0005491FA500
QUANTITY
SFR16S0005491FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005491FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005491FA500
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005491FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005491FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005491FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0005491FA500
IC CHARGER BATT CONST V/I 28SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 5.1A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 800MHZ 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 58W TWIST MODULE COOLER datasheet.pdf