Vishay/BCcomponents SFR16S0005600JA500
SFR16S0005600JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005600JA500
Brief Description
RES 560 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005600JA500.pdf
Availability of SFR16S0005600JA500
QUANTITY
SFR16S0005600JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005600JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005600JA500
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005600JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005600JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005600JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0005600JA500
WIRE MARKER B/W .55-.98"20PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC TIMER DUAL 2.7MHZ 14-SOIC datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT 250MSPS 48-QFN datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION USB/AC 10WSON datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
50POS F WAT.RES SCREEN CAP JS datasheet.pdf