Vishay/BCcomponents SFR16S0005603FA500
SFR16S0005603FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005603FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 560K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005603FA500.pdf
Availability of SFR16S0005603FA500
QUANTITY
SFR16S0005603FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005603FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005603FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005603FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005603FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005603FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0005603FA500
FUSE BOARD MOUNT 50MA 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC PHEMT LOW NOISE 2GHZ MINIPAK datasheet.pdf
ENERGIZER ADAPTOR datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DL NON-INV SC706 datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 10A 15QFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 120A TO249AB datasheet.pdf