Vishay/BCcomponents SFR16S0005762FR500
SFR16S0005762FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005762FR500
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005762FR500.pdf
Availability of SFR16S0005762FR500
QUANTITY
SFR16S0005762FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005762FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005762FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005762FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005762FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005762FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0005762FR500
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS datasheet.pdf
RED 2 POS METAL datasheet.pdf
27000UF 6,3V 30X25 datasheet.pdf