Vishay/BCcomponents SFR16S0005769FR500
SFR16S0005769FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005769FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005769FR500.pdf
Availability of SFR16S0005769FR500
QUANTITY
SFR16S0005769FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005769FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005769FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005769FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005769FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005769FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0005769FR500
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MANUAL RST SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 8.6A TO-220F datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS 3.00MM datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HAN 24B SIDE HOOD HC REEL datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 35NS 48FPACK datasheet.pdf
JFET P-CH 35V 1MA SOT-23 datasheet.pdf