Vishay/BCcomponents SFR16S0006040FR500
SFR16S0006040FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006040FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006040FR500.pdf
Availability of SFR16S0006040FR500
QUANTITY
SFR16S0006040FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006040FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006040FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006040FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006040FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006040FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0006040FR500
RES ARRAY 7 RES 2.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 10% 55W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINATION BOARD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf
MKP 6UF 5% 1000VDC DRAWING T2 datasheet.pdf