Vishay/BCcomponents SFR16S0006190FR500
SFR16S0006190FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006190FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 619 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006190FR500.pdf
Availability of SFR16S0006190FR500
QUANTITY
SFR16S0006190FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006190FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006190FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006190FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006190FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006190FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0006190FR500
THERMISTOR NTC 680 OHM 20% 0805 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 2K 8DIP datasheet.pdf
DIODE MODULE FULL BRIDGE SP4 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
CABLE 3POS STR PLUG-R/A SCKT .6M datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
TOOL TROLLEY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CABLE TIE MNT METAL DETECT #8 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT PIN datasheet.pdf