Vishay/BCcomponents SFR16S0006202FA500
SFR16S0006202FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006202FA500
Brief Description
RES 62K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006202FA500.pdf
Availability of SFR16S0006202FA500
QUANTITY
SFR16S0006202FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006202FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006202FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006202FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006202FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006202FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0006202FA500
BATTERY PK S-HD 4.5V D SIZE ZINC datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS 0.156 datasheet.pdf
IC GATE DRVR 2CH 16NS 10TDFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN R/A HEADER TIN 18POS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 350V 300MA SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1.5A 400V A CASE datasheet.pdf