Vishay/BCcomponents SFR16S0006209JA500
SFR16S0006209JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006209JA500
Brief Description
RES 62 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006209JA500.pdf
Availability of SFR16S0006209JA500
QUANTITY
SFR16S0006209JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006209JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006209JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006209JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006209JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006209JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0006209JA500
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN CAP ASSY 4POS 18-20AWG YEL datasheet.pdf
IC LDO W/SWITCHOVER CIRC 10-SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
CABLE ASSY SFP+ 30AWG 2M datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf