Vishay/BCcomponents SFR16S0006349FA500
SFR16S0006349FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006349FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 63.4 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006349FA500.pdf
Availability of SFR16S0006349FA500
QUANTITY
SFR16S0006349FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006349FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006349FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)63.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)