Vishay/BCcomponents SFR16S0006808JA500
SFR16S0006808JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006808JA500
Brief Description
RES 6.8 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006808JA500.pdf
Availability of SFR16S0006808JA500
QUANTITY
SFR16S0006808JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006808JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006808JA500
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006808JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006808JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006808JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0006808JA500
CONN HEADER 10POS .156 VERT TIN datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 150V AXIAL datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT BIPO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 50UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX NFC/RFID datasheet.pdf
OSC XO 2.5MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf