Vishay/BCcomponents SFR16S0006809JA500
SFR16S0006809JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006809JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006809JA500.pdf
Availability of SFR16S0006809JA500
QUANTITY
SFR16S0006809JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006809JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006809JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006809JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006809JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006809JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0006809JA500
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 178KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ASYNC FIFO MEM 4KX9 32-TQFP datasheet.pdf
RES 2.70K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 800POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
MODULE FEMALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 103MA 37 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CAP TRIM 2-9PF 250V THRU HOLE datasheet.pdf