Vishay/BCcomponents SFR16S0006812FR500
SFR16S0006812FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006812FR500
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006812FR500.pdf
Availability of SFR16S0006812FR500
QUANTITY
SFR16S0006812FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006812FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006812FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006812FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006812FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006812FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0006812FR500
FIXED IND 100UH 213MA 3.3 OHM datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP STORAGE 16-SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 10CSDIP datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 40V 1.6A 8SOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6PDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SPRING TERMINAL BLOCK 4C GRN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf