Vishay/BCcomponents SFR16S0006981FR500
SFR16S0006981FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006981FR500
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006981FR500.pdf
Availability of SFR16S0006981FR500
QUANTITY
SFR16S0006981FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006981FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006981FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006981FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006981FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006981FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0006981FR500
RES SMD 28K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.1A SOT54 datasheet.pdf
RES SMD 3.92M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC COMP SWITCH FET DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
500 TB SPR PLU HOOK/E datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA B/T datasheet.pdf
2200UF 350V 65X105MM 85C 10000H datasheet.pdf