Vishay/BCcomponents SFR16S0007322FA500
SFR16S0007322FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0007322FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 73.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0007322FA500.pdf
Availability of SFR16S0007322FA500
QUANTITY
SFR16S0007322FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0007322FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0007322FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)73.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0007322FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0007322FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0007322FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0007322FA500
IC REG LDO NEG ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1852GR/H9992TR 2" datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SO datasheet.pdf
FILTER SAW RF 433.92MHZ TO39-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 10% 1.1KVAC SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 590MA 278 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf