Vishay/BCcomponents SFR16S0007500JA500
SFR16S0007500JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0007500JA500
Brief Description
RES 750 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0007500JA500.pdf
Availability of SFR16S0007500JA500
QUANTITY
SFR16S0007500JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0007500JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0007500JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0007500JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0007500JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0007500JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0007500JA500
CONN RECEPT 10POS MTA-156 20AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
I CORE CHOKE 200UH 40A datasheet.pdf
4 POS SIL HORIZ PC TAIL F/LOCK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf