Vishay/BCcomponents SFR16S0007503JA500
SFR16S0007503JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0007503JA500
Brief Description
RES 750K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0007503JA500.pdf
Availability of SFR16S0007503JA500
QUANTITY
SFR16S0007503JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0007503JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0007503JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0007503JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0007503JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0007503JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0007503JA500
CONN BACKSHELL DB15 90DEG METAL datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 2V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOD LIGHT 2LEDS 3000K PCB datasheet.pdf
1062 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 0.036UF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 9SKT PCB datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CCD 1MP 68CPGA datasheet.pdf
150UF 25V 9.779X32.664 105C AXI datasheet.pdf