Vishay/BCcomponents SFR16S0008060FR500
SFR16S0008060FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0008060FR500
Brief Description
RES 806 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0008060FR500.pdf
Availability of SFR16S0008060FR500
QUANTITY
SFR16S0008060FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0008060FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0008060FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0008060FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0008060FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0008060FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0008060FR500
FIXED IND 3.3UH 285MA 850 MOHM datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 30pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .380" datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 40POS datasheet.pdf
MOUNTING BUTTON 0.187" NYLON BLK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf