Vishay/BCcomponents SFR16S0008061FA500
SFR16S0008061FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0008061FA500
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0008061FA500.pdf
Availability of SFR16S0008061FA500
QUANTITY
SFR16S0008061FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0008061FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0008061FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0008061FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0008061FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0008061FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0008061FA500
SENSOR PHOTO M18 LT-ON THRU AC datasheet.pdf
SWITCH GUITAR LEVER KNOB BLACK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 55A TO-252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 1.27MM datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf