Vishay/BCcomponents SFR16S0008252FA500
SFR16S0008252FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0008252FA500
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0008252FA500.pdf
Availability of SFR16S0008252FA500
QUANTITY
SFR16S0008252FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0008252FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0008252FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0008252FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0008252FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0008252FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0008252FA500
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A TO92 datasheet.pdf
CONNECTOR BERGSTIK II DR R/A RET datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X2 YELLOW datasheet.pdf
LIGHT BAR 5X10MM 565NM GRN DIFF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 5X12 GR/END SN datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 5GHZ SOT-89 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 12V 10UA datasheet.pdf