Vishay/BCcomponents SFR16S0009090FA500
SFR16S0009090FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0009090FA500
Brief Description
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0009090FA500.pdf
Availability of SFR16S0009090FA500
QUANTITY
SFR16S0009090FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0009090FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0009090FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0009090FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0009090FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0009090FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0009090FA500
FIXED IND 33NH 300MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HOUSING 35POS .100" SINGLE datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SSMINI2 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 60V 15A TO263 datasheet.pdf