Vishay/BCcomponents SFR16S0009100JA500
SFR16S0009100JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0009100JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 910 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0009100JA500.pdf
Availability of SFR16S0009100JA500
QUANTITY
SFR16S0009100JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0009100JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0009100JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0009100JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0009100JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0009100JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0009100JA500
RES SMD 330K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO214AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#48 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf