Vishay/BCcomponents SFR16S0009102JA500
SFR16S0009102JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0009102JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 91K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0009102JA500.pdf
Availability of SFR16S0009102JA500
QUANTITY
SFR16S0009102JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0009102JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0009102JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0009102JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0009102JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0009102JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0009102JA500
TVS DIODE 48VWM POWERMITE1 datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
18 CIR MTA156 EDGE CON F/T LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SLI15-24-115-STS-SC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 0804 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 72MA 73.8 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf