Vishay/BCcomponents SFR16S0009533FA500
SFR16S0009533FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0009533FA500
Brief Description
RES 953K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0009533FA500.pdf
Availability of SFR16S0009533FA500
QUANTITY
SFR16S0009533FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0009533FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0009533FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0009533FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0009533FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0009533FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0009533FA500
TRANS NPN DARL 80V 0.5A TO92 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 5A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf