Vishay/BCcomponents SFR16S0009762FA500
SFR16S0009762FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0009762FA500
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0009762FA500.pdf
Availability of SFR16S0009762FA500
QUANTITY
SFR16S0009762FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0009762FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0009762FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0009762FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0009762FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0009762FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0009762FA500
RES SMD 365 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 8MMX1M DSHAPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
RJ45 CAT5 8P MA DE BK CABLE ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf