Vishay/BCcomponents SFR2500001000FR500
SFR2500001000FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001000FR500
Brief Description
RES 100 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001000FR500.pdf
Availability of SFR2500001000FR500
QUANTITY
SFR2500001000FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001000FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001000FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001000FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001000FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001000FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001000FR500
IC OPAMP AUDIO 15MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
10P SL156 HSG W/RMP&TABS,OVSZ datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .25AU 40POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 10V SMD datasheet.pdf