Vishay/BCcomponents SFR2500001001FA500
SFR2500001001FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001001FA500
Brief Description
RES 1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001001FA500.pdf
Availability of SFR2500001001FA500
QUANTITY
SFR2500001001FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001001FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001001FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001001FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500001001FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001001FA500 Details Description
Related parts for SFR2500001001FA500
IC OPAMP CHOPPER 700KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
MODULE XFRMR SGL ETHR LAN 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 28V datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 4PIN BLACK/SILVER datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER BP 56POS 4COL VERT datasheet.pdf
CONN CIC TOP 29POS 1.00MM R/A datasheet.pdf